2.Hasta Ve Yaralıların Değerlendirilmesi

2.Hasta Ve Yaralıların Değerlendirilmesi

Şub 25

Acil durumlarda olay yerinin güvenliği sağlandıktan sonra hasta/yaralıların aciliyet sırasına göre hızlı ve özenli değerlendirme yapılmalıdır. Bu değerlendirmeler tabi ki belli bir sırayı izlemek zorundadır. İlkyardımcılar bu sıralamaya uyarak hasta/yaralıları değerlendirmelidirler.

Hasta/yaralılara olay yerinde yapılacak uygulamalar iki şekilde yapılır.

1-İlk Değerlendirme

Hasta/yaralıların hayati fonksiyonları açısından acil durum oluşturabilecek durumların belirlenmesi ve bu durumların düzeltilebilmesi veya daha kötüye gitmesinin engellenmesi için yapılan uygulama sırasını içermektedir.

Bu uygulama sırası aşağıdaki gibi özetleyebiliriz;

-Hasta/yaralının yanına giderken hastayı ve çevreyi gözlemlemek

-Hasta/yaralının yanına diz çökerek omuzlarından tutup ve soru sorarak Bilincini kontrol etmek,

-Havayolu açıklığını sağlamak için gerekli manevrayı yapmak,

-Solunumu Bak-Dinle-Hisset ile kontrol etmek, Solunum yok ise yapay solunum yapmak,

-Kalp masajı yaparak dolaşımı desteklemek,

-Havayoluna tıkanıklığı yapan yabancı cisimleri çıkarmak,

2-İkinci Değerlendirme

Hasta/yaralıların bilinci açıksa yani konuşabiliyorsa, bilinci kapalı ama hayati fonksiyonları yerindeyse, tam olarak ne olduğunu detaylı öğrenmemiz için İkinci değerlendirmeyi yapmamız gereklidir. Bu durumda bilinci açıksa kendisiyle, bilinci kapalı ise yakınlarıyla konuşarak olayın nasıl olduğu, nerelerinde ağrı olduğu, kullandığı ilaçlar vb. gibi durumları sözlü olarak öğrenebiliriz. (Bir yeri ağrıyor mu? Kıpırdatabiliyor mu? Hissedebiliyor mu? ) Hasta/yaralıların tüm vücudu kontrol ederek görünmeyen sorunları da tespit etmeliyiz.

İkinci Değerlendirmede uygulama sırası aşağıdaki gibi olmalıdır.

-Baş bölgesi hemen değerlendirin,

Kafa derisinde ve yüzde kesik, kanama, şekil bozukluğu var mı diye kontrol edin. Yüzde solukluk, sıcaklık, ve terleme olup olmadığını ağız ve burundan kan gelip gelmediğini kontrol edin.

-Boyun bölgesini değerlendirin,

Boyun bölgesini kontrol ederken çok hassas davranın, boyunda mevcut olan ağrılarda boyun bölgesini kesinlikle hareket ettirmeden sabit kalmasını sağlayın. Boyun bölgesinde kesik ve kanama olup olmadığı kontrol edin.

-Göğüs bölgesini değerlendirin,

Göğüs bölgesini ve kaburgaları kontrol edin, şekil bozukluğu ve kanama olup olmadığını değerlendirin, Solunum hareketlerini ve solunum zorluğu olup olmadığını değerlendirin,

-Karın bölgesini değerlendirin,

Karın bölgesinde kanama, morluk ve kızarıklık olup olmadığını kontrol edin, karın bölgesi sert mi yumuşak mı diye kontrol edin, sertlik varsa iç organlarda yaralanma olduğunu düşünün,

-Kolları ve bacakları değerlendirin,

Kollarda ve bacaklarda şişlik, morarma, kızarıklık, şekil bozukluğu ve ağrı olup olmadığını değerlendirin. Kolların bacakların hareket ettiğinden emin olun,


QR:  2.Hasta Ve Yaralıların Değerlendirilmesi

QR KODU
Sol tarafta bulunan QR kodunu akıllı telefonunuzdaki herhangi bir QR Barcode okuyucu programına okutarak bu sayfaya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Adres çubuğunda ki bağlantıyı aklınızda tutmanıza gerek bile yok. Neden QR Kod? : çok önemli bir işiniz oldu ve bilgisayar başından kalkmanız gerekmekte ama gittiğiniz yerde de akıllı telefonunuzdan bu adrese ulaşmak istiyorsunuz; QR Kodu sayesinde bu sayfaya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

WebTV

Top
.
DMCA.com [Valid RSS]

Bu site en iyi Chrome Download ve/veya Firefox Download ile görüntülenir..